Premiile UNITER 2017

GALA1

Peste o lună și jumătate, mai precis pe data de 8 mai 2017, la Teatrul Național „Mihai Eminescu” din Timișoara va avea loc cea de-a XXV-a ediție a Galei Premiilor UNITER. Juriul alcătuit din criticii de teatru Monica Andronescu, Alice Georgescu și Mircea Morariu, a nominalizat următoarele spectacole jucate în 2016:

Cel mai bun spectacol:

„Amadeus“, jucat la Teatrul Metropolis,

„Artists Talk“, de Gianina Cărbunariu, la ARCUB, și

„Pasărea retro se lovește de bloc și cade pe asfaltul fierbinte“, scenariul și regia Radu Afrim, la Teatrul Național Târgu-Mureș

gala2

Premiul pentru cea mai bună regie:

Yuri Kordonsky, pentru piesa „În adâncuri“, de la Teatrul Maghiar de Stat Cluj,

Victor Ioan Frunză, pentru „Amadeus“, de la Metropolis,

Bobi Pricop, pentru „O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopții“, de la TNB.

gala3

Pentru cea mai bună scenografie sunt remarcați:

gala4Adrian Damian, pentru piesa „Iarna“, de la „Nottara“;

Irina Moscu, pentru „Pasărea retro se lovește de bloc și cade pe asfaltul fierbinte“, de la Teatrul Național Târgu-Mureș;

Dragoș Buhagiar, pentru „Cafeneaua“, de la Teatrul Național Iași,

 

o-interventie-3Cea mai bună actriță în rol principal:


Alina Petrică
, pentru rolul „Aglaja“, de la Centrul „Nicolae Bălcescu“ București,

Ana Ularu, pentru rolul din „O intervenție“, de la Teatrul ACT

Mihaela Trofimov, pentru Molly Sweeney, de la Unteatru.

Pentru cel mai bun actor în rol principal, nominalizații sunt:


andrei-hutuleacAndrei Huțuleac
, pentru rolul W.A. Mozart, de la Metropolis,

Ciprian Nicula, pentru Christopher din „O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopții“, la TNB, și

Richard Bovnoczki, pentru rolul Ciki din „No man’s land“, la TNB.

Nominalizarea confirmă progresul vizibil înregistrat de talentatul Andrei Huțuleac, nominalizat nu de multă vreme la Debut, iar acum pentru jocul său într-un rol principal.

 

 

Pentru cea mai bună actriță în rol secundar concurează:

Antoaneta Zaharia pentru rolul Ecaterina și Ana Bianca Popescu pentru Luka din spectacolul „Soldatul de ciocolată“, de la Odeon,

Ana Ciontea pentru rolul Koróbocika, Nastasía Petróvna, din spectacolul „Suflete moarte“, de la Teatrul de Comedie.

 

La premiul pentru cel mai bun actor în rol secundar au fost nominalizați:

Gheorghe Visu pentru rolul  Nozdriov din „Suflete moarte“, de la Teatrul de Comedie.

Miklós Bács, pentru Satin din „În adâncuri“, de la Teatrul Maghiar din Cluj,

Conrad Mericoffer, pentru rolul Sergius din „Soldatul de ciocolată“, la Odeon.

 

Pentru debut sunt nominalizați:

Radu Branici, pentru rolul Morritz din „Deșteptarea primăverii“, de la Teatrul German de Stat Timișoara,

Lavinia Pele, pentru Doruleț în „Visul unei nopți de iarnă“, de la „Tony Bulandra“ din Târgoviște,

Iustinian Turcu, pentru Georg din „Martiri“, la Teatrul „Radu Stanca“.

 

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:

Biblia Neagră a lui William Blake, scenariul şi regia artistică Ilinca Stihi, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune

Dada Cabaret după Matei Vişniec, adaptarea radiofonică şi regia artistică Mihai Lungeanu, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune

Poveste despre tatăl meu de Radu F. Alexandru, regia artistică Gelu Colceag, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune

 

Cel mai bun spectacol de teatru TV:

Livada de vişini de A.P. Cehov, regia Alexandru Lustig, producţie a Societăţii Române de Televiziune (Casa de producţie a TVR)

Jocul de-a vacanţa de Mihail Sebastian, regia Anca Maria Colțeanu, producţie a Societăţii Române de Televiziune (Casa de producţie a TVR)

Vandalul de Hamish Linklater, regia şi adaptarea Andreea Vulpe, coproducţie a Societăţii Române de Televiziune (Casa de producţie a TVR) – UNTEATRU

 

Premiul pentru critică teatrală:

Alina Epingeac,

Doina Papp,

Mirella Nedelcu Patureau

 

 

Leave a Reply