TESZT

parteneri

7751-web-logo-roTeatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara vă invită la a unsprezecea ediție a Festivalului Euroregional de Teatru Timișoara TESZT (20-27 mai 2018). Mai jos programul, festivalului împreună cu spectacolele din Xtensions, la care accesul este liber, fiind  organizat în colaborare cu Asociația Timișoara Capitală Culturală Europeană 2021).

 

20 MAI 2018, DUMINICĂ

19:00 Sala Mare a Teatrului

Jörg Graser: Rabenthal

Regie: Radu Afrim

 

21 MAI 2018, LUNI

17:00 Sala Mare

Qendra Multimedia, Pristina (KS)

Jeton Neziraj: un spectacol cu patru actori și niște porci și niște vaci și niște cai și un prim-ministru și o vacă milka și niște inspectori locali și internaționali

Regie: Blerta Neziraj

 

19:00 Sala de spectacole a Cercului Militar

Teatrul Bitef / Czk Tivat / Maszk / Think Tank Studio (SRB-HU-MNE)

Jami District

Regie: Kokan Mladenović

 

22:00 Sala Mare

Teatrul Național Subotica, Trupa maghiară (SRB)

Ingrid Lausund: Hernie de disc

Regie: Veljko Mićunović

 

22 MAI 2018, MARȚI

17:00 Sala Studio

Trafó/ Trupa Secretă/ Producție Füge, Budapesta (HU)

Tótferi

Scris și regizat de Kárpáti Péter

 

19:00 Sala Mare

cie. toula limnaios (DE)

tempus fugit

Concept/Coregrafie: Toula Limnaios

 

21:00 Sala Studio

Trafó/ Trupa Secretă/ Producție Füge, Budapesta (HU)

Tótferi

Scris și regizat de Kárpáti Péter

 

23 MAI 2018, MIERCURI

17:00 Sala Mare

Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad (RO)

Orașul nostru

Regie: Cristian Ban

 

19:00 Sala de Spectacole a Cercului Militar

Oriantheatre (FR)

KA-F-KA

Coregrafie: Mehdi Farajpour

 

21:00 Sala Mare

Teatrul „Kosztolányi Dezső” Subotica (SRB)

Norul cu pantaloni

Regie: Kokan Mladenović

 

24 MAI 2018, JOI

16:00 Sala Mare

Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara (RO)

Patrick Ellsworth: Dansând în noapte

Regie: Kocsárdi Levente

Musical de Vlaicu Golcea

 

19:00 Sala de Spectacole a Cercului Militar

Teatrul „Jászai Mari”, Tatabánya (HU)

Tadeusz Słobodzianek: Clasa noastră

Regie: Guelmino Sándor

 

 

25 MAI 2018, VINERI

17:00 Sala Mare

Two Destination Language (SCT-BG)

Near Gone

Creat de Katherina Radeva și Alister Lownie

 

19:00 Sala de Spectacole a Cercului Militar

Teatrul Reflektor/E8 /Teatrul Bitef (SRB)

Macho Men

Concept: Milena Bogavac și Vojislav Arsić

 

22:00 Sala Mare

Teatrul Național „Toša Jovanović” Zrenjanin (SRB)

Igor Štiks: Zrenjanin

Regie: Boris Liješević

 

26 MAI 2018, SÂMBĂTĂ

17:00 Sala Mare

Marco Chenevier/ALDES (IT)

Această operă despre portocală

Autor: Marco Chenevier

 

19:00 Sala de Spectacole a Cercului Militar

F.A.C.E. Szabó Visual Performing Arts Ensemble (GE)

Coming out. Omagiu lui P. P. Pasolini

Regie: Szabó Kristóf

 

22:00 Sala Mare

Veronika Szabó (HU)

Queendom

Regie: Veronika Szabó

 

27 MAI 2018, DUMINICĂ

17:00 Sala Mare

Teatrul Koreja, Lecce (IT)

Frame

Design și concept de Alessandro Serra

 

19:00 Sala de Spectacole a Cercului Militar

Teatrul Szkéné, Budapesta (HU)

Háy János: Dificil

Regie: Bérczes László

 

22:00 Sala Mare

Ivo Dimcev (BG)

Sculptures

Concept: Ivo Dimcev

Leave a Reply